22 October, 2023 - 15:57

«Τρένο» η Ρεάλ πέρασε και από την Τενερίφη

Τρένο δίχως φρένο η Ρεάλ! Η «βασίλισσα» πέρασε νικηφόρα από την έδρα της ισχυρής Τενερίφης 82-76 και έκανε το 6/6 στη Liga Endesa παραμένοντας μόνη πρώτη. Πλέον στρέφει την προσοχή της στο ντέρμπι της Ευρωλίγκας την Πέμπτη στη Μαδρίτη με την Μπαρτσελόνα.

Κορυφαίος για τους πρωταθλητές Ευρώπης ήταν ο Έντι Ταβάρες με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 τάπες, ενώ 13 πόντους πρόσθεσε ο Βενσάν Πουαριέ, με τον Φακούντο Καμπάτσο να συμπληρώνει 12 πόντους. Ο Χάιμε Φερνάντεθ με 18 πόντους ξεχώρισε από τους γηπεδούχους που έπεσαν στο 2-4, ενώ από 10 είχαν Ρίστιτς και Αμπρομάιτις.

Η ομάδα του Τσους Ματέο ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο, προηγούμενη με διψήφιες διαφορές στην εναρκτήρια (14-27) και στη δεύτερη περίοδο (34-47). Στο τρίτο δεκάλεπτο η Τενερίφη με ένα 11-0 στο πρώτο τρίλεπτο πλησίασε στο σουτ (45-47) και λίγο αργότερα προηγήθηκε (58-57). Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, γρήγορα πήραν τον έλεγχο και μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με ένα σερί 10-0 φτάνοντας στο +14 (61-75).

Δεκάλεπτα: 14-27, 34-47, 61-65, 76-82