6 July, 2022 - 22:12

Άρεσε ο ΠΑΟΚ στο ισόπαλο 2-2 με την Άλκμααρ

Πολύ καλά δείγματα γραφής παρουσίασε ο ΠΑΟΚ σο τρίτο και πιο δυνατό του ως τώρα φιλικό επί ολλανδικού εδάφους κόντρα στην Αλκμαάρ με την αναμέτρηση να λήγει 2-2. Αρκετές ξανά οι δοκιμές από τον Λουτσέσκου. Μπήκε δυνατά ο ΠΑΟΚ με δύο γκολ έως το 13ο λεπτό με τον Άντριγια Ζίβκοβιτς και τον Μιχάι. Ο Παυλίδης ισοφάρισε στο 27ο λεπτό, για να φέρει τον αγώνα στα ίσα ο Γκρίφιθ στο 72'. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι, έχοντας τον Άντριγια Ζίβκοβιτς στη θέση του κεντρικού επιθετικού. Από τα μεταγραφικά αποκτήματα του Δικεφάλου βρίσκονταν στη βασική ενδεκάδα οι Κοτάρσκι, Ράφα Σοάρες και Γιάννης Κάργας. Ο Δικέφαλος από την αρχή του αγώνα πίεζε ψηλά και σύντομα άνοιξε το σκορ. Ο Άντριγια Ζίβκοβιτς άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ μόλις στο 5’. Ο ΠΑΟΚ στο 13' ζευγάρωσε τα τέρματα του. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Κάργας σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και πήρε την κεφαλιά. Ο κίπερ της Άλκμααρ απέκρουσε προσωρινά και ο Μιχάι την έσπρωξε στα δίχτυα.  Αντέδρασε και μείωσε η Άλκμααρ στο 27’ με σκόρερ τον Παυλίδη Ο Έλληνας επιθετικός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Κοτάρσκι βρήκε με τα ακροδάχτυλα την μπάλα, αλλά η ενέργεια του δεν ήταν αρκετή για να διώξει. Στο β' μέρος πέρασαν οι Ζίβκο Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Σάστρε, Ντούγκλας, Ντάντας, Τζίμας, Κουαλιάτα, Λάμπρου, με τους Κάργα και Φιλίπε Σοάρες να παραμένουν στον αγωνιστικό χώρο. Τελικά αντικαταστάθηκαν στο 61ο λεπτό από τους Κουλιεράκη και Κούρτιτς αντίστοιχα.  Στο 72ο λεπτό οι Ολλανδοί ισοφάρισαν με τον Γκρίφιθ για το τελικό 2-2.