Γρηγόρης Καρυώτης

12 May, 2023 - 17:17

Αιγάλεω: Ντεμπούτο του Καβακά στο πάγκο του Σίτυ με ισοπαλία!

Το Αιγάλεω υποδέχθηκε τον Απόλλωνα Σμύρνης για την 25η αγωνιστική της Betsson Superleague 2. Οι γηπεδούχοι προέρχονταν από νίκη εκτός έδρας επί της Καλαμάτας με σκορ 0-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι από εντός έδρας ήττα από την Ηλιούπολη με σκορ 2-4. Και οι δύο ομάδες είχαν στους πάγκους τους νέους προπονητές, για το Αιγάλεω έκανε ντεμπούτο ο κύριος Καβακάς και για τον Απόλλωνα Σμύρνης ο κύριος Τάτσης (επιστροφή 2,5 μήνες μετά).Του Γρηγόρη ΚαρυώτηΣτο πρώτο μέρος το Αιγάλεω πάτησε δυνατότερα στον αγωνιστικό χώρο δημιουργόντας προϋποθέσεις για τέρμα από νωρίς, όμως η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση άνηκε στους φιλοξενούμενους, με το Καρίμ στο 9' να σουτάρει από αριστερά εντός περιοχής και το Σκαφίδα να μπλοκάρει τη μπάλα. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για το Σίτυ στο 30' με σουτ εκτός περιοχής από το Τσιλιγκίρη, με το Σόρτζαν να απομακρύνει δύσολα σε κόρνερ. Στο 35' ο κύριος Τάτσης πραγματοποίησε αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα, με το τραυματία Τσελεπίδη να παραχωρεί τη θέση του στον Ερρέρα. Έπειτα από 4' λεπτά έξτρα χρόνου που υπέδειξε ο διαιτητής της συνάντησης κύριος Μπουτσίκος, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με το σκορ να παραμένει στο 0-0.Στο δεύτερο μέρος το Σίτυ πάτησε το ίδιο δυνατά στο τερέν προσπαθόντας να πετύχει γρήγορο γκολ, ώστε να ξαφνιάσει την Ελαφρά Ταξιαρχία. Στο 49' θα υπάρξει αναγκαστική αλλαγή στο ματς και για το Αιγάλεω, με το κύριο Καβακά να περνάει στο παιχνίδι το Τσίτσαρη που θα αντικαταστήσει το τραυματία Παπανικόλα. Στο 67' πραγματοποιήθηκε και τρίτη αναγκαστική αλλαγή στο ματς, με το τραυματία Μουστακόπουλο να παραχωρεί τη θέση του στο Θεοχάρη. Ο Απόλλωνας θα μείνει με 10 παίχτες στο ματς στο 79', με τον Ερρέρα να βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αφήνει την ομάδα του με αριθμιτικό μειονέκτημα για τα εναπομείναντα λεπτά στην αναμέτρηση. Στα 5' λεπτά έξτρα χρόνου που υπέδειξε ο κύριος Μπουτσίκος, δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε λευκή ισοπαλία, κερδίζοντας από 1 βαθμό αντίστοιχα (κρατήθηκαν +3' λόγο επιπρόσθετων καθυστερήσεων). ΑΙΓΑΛΕΩ (Τ. Καβακάς) : Σκαφίδας, Μπούσης, Παπανικόλας (Τσίτσαρης 49'), Φουρλάνος, Πεχλιβανόπουλος, Πολυχρόνης (Καρατάσιος 73'), Καμαρά, Βλαχομήτρος (Ραμίρεζ 73'), Τσιλιγκίρης, Μπαστιάνος (Σταματής 85'), Κολλάς (Σταματάκης 85')ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γ. Τάτσης) : Sorgan, Lluy Brain (Cuadra 56'), Τσαμούρης, Dominguez, Ntankeu Τσελεπίδης (Herrera 35'), Αναστασόπουλος, Μουστακόπουλος (Θεοχάρης 67'), Παπαγεωργίου, Κοροβέσης, Karim Sadat (Μωραίτης 67'), Πατάπης