18 January, 2023 - 20:53

Επική πρόκριση στους «8» του CEV Cup για τον Ολυμπιακό!

Το εισιτήριο για τους «8» του CEV Cup «σφράγισε» η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού! Στη ρεβάνς των «16», στην Τσεχία, κόντρα στην Κράλοβο Μπρνο, ο Θρύλος ήθελε δύο σετ, τα οποία κέρδισε (25-23, 23-25, 24-26) και πανηγύρισε, έτσι, την πρόκριση στις οκτώ καλύτερες ομάδες του θεσμού!

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 3-1, όμως ισοφάρισε σε 6-6, με την Λαμπρούση. Με μπλοκ της Κούμπουρα, ο Θρύλος προσπέρασε με 9-8, ενώ έφτασε στο +2 (10-12), μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων. Οι Τσέχες πήραν και πάλι προβάδισμα, με 18-15, όμως οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και έκαναν την ανατροπή, φτάνοντας στο 21-19, με δύο διαδοχικούς πόντους της Σάλας, η οποία έκανε και το 22-20! Παρόλα αυτά, η Κράλοβο «έτρεξε» σερί 4-0, προηγήθηκε με 24-22 και έπειτα, κατέκτησε το πρώτο σετ, με 25-23.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Μπρνο ξέφυγε με +4 (11-7, 12-8) και στη συνέχεια, με +5 (17-12), όμως ο Ολυμπιακός πάτησε «γκάζι» και μείωσε, με την Γουίντερς, σε 20-19. Τα κορίτσια του Θρύλου συνέχισαν την αντεπίθεση τους, παίρνοντας προβάδισμα με 21-20, με επίθεση της Κούμπουρα, με την Λαμπρούση να κερδίζει μπλοκ, για το 23-22. Η Κούμπουρα δέχθηκε μπλοκ, για το 23-23, όμως «απάντησε», για το σετ μπολ (23-24) των «ερυθρόλευκων», με τις Σάλας και Λαμπρούση να σηκώνουν «τείχος», για την ισοφάριση, με 25-23.

Στο τρίτο σετ, η Σάλας μείωσε σε 4-3 και ισοφάρισε σε 4-4, όμως η τσεχική ομάδα πήρε προβάδισμα 11-7. Η Γουίντερς έφερε τον Ολυμπιακό κοντά (11-8), όμως οι Τσέχες έφτασαν στο +5 (14-9), μετά από άουτ επίθεση της Κούμπουρα. Σάλας και Γουίντερς μείωσαν σε 15-14, με την Κράλοβο να «ανεβαίνει» ξανά στο +3 (18-15). Η Κούμπουρα μείωσε σε 18-17, με άσσο, η Σάλας σε 19-18 και στη συνέχεια, η Γουίντερς ισοφάρισε σε 19-19 για τον Θρύλο. Η Κράλοβο έφτασε στο 23-21, η Κούμπουρα ισοφάρισε σε 23-23 και στη συνέχεια, σε 24-24, με την Σάλας να οδηγεί τις «ερυθρόλευκες» σε σετ μπολ (24-25). Η Σάλας συνέχισε την εξαιρετική της εμφάνιση και με τρομερό μπλοκ, έκανε το 26-24, για το 2-1 του Ολυμπιακού και την πρόκριση!