19 April, 2023 - 23:53

Συνεχίζει το κυνήγι της κορυφής η Ρεάλ Μαδρίτης, άνετα την Τζιρόνα

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, παρά το γεγονός ότι δεν έπιασε πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 89-70 της Τζιρόνα για την 28η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, παραμένοντας μία νίκη μακριά από την κορυφή.

Η «βασίλισσα» είχε το προβάδισμα από την πρώτη περίοδο και έκανε διψήφια την υπέρ της διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44-32), φτάνοντας στο +20 (71-51) στο τρίτο δεκάλεπτο και παίρνοντας τελικά με άνεση τη νίκη.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Τσους Ματέο οι Γιαμπουσέλι (15π.), Μούσα (13π.) και Κοζέρ (10π.), ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μαρκ Γκασόλ, με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 44-32, 71-51, 89-70