17 April, 2022 - 22:25

«Απέδρασε» από την Πάτρα η ΑΕΚ με σούπερ Κόλομ

Η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας τον Προμηθέα με 89-85 και ανέβηκε στο 11-10 (4η θέση), ενώ η ομάδα από την Πάτρα έπεσε στο 11-8 (6η θέση).

Η ΑΕΚ μπήκε με ανεβασμένο ρυθμό από την αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-15). Ο Προμηθέας έκανε ένα επί μέρους σκορ 25-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-37).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Προμηθέα να έχει περισσότερη ώρα το προβάδισμα, αλλά το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-62). Εναλλαγή στο σκορ στην αρχή της τέταρτης περιόδου, με την ΑΕΚ να σταθεροποιεί το προβάδισμα της. Ο Προμηθέας συνέχισε να είναι απειλητικός και με ένα τρίποντο του Φράνκαμπ, μείωσε στους δύο πόντους στο 39' λεπτό (87-85). Η ΑΕΚ βρήκε απαντήσεις και με δύο ελεύθερες βολές του Φλιώνη, νίκησε εκτός έδρας τον Προμηθέα με 89-85.

Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Κολόμ και Φλιώνης με 25 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Φράνκαμπ και Άντριτς με 24 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-22, 40-37, 62-62, 85-89