27 October, 2024 - 17:31

Φοβερή Λεγανές συνέτριψε την Θέλτα

Πάρτι της εντυπωσιακής Λεγανές! Η ομάδα της Μαδρίτης διέλυσε με σκορ 3-0 τη Θέλτα για την 11η αγωνιστική της LaLiga, ανεβαίνοντας στους 11 βαθμούς και παίρνοντας ένα πολύτιμο τρίποντο στη μάχη της παραμονής. Από την άλλη, ο σύλλογος του Βίγκο έμεινε στους 13 βαθμούς και έχει μόλις 1 νίκη στα τελευταία 6 ματς.

Το τελικό σκορ δεν αντιπροσωπεύει ακριβώς την εικόνα του αγώνα, αφού οι γηπεδούχοι έκαναν μόλις 7 τελικές, οι 3 από τις οποίες βρήκαν στόχο. Από την άλλη, η Θέλτα είχε την κατοχή (61%) και απείλησε περισσότερο (18 σουτ), ωστόσο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή της και τελικά υπέστη μία οδυνηρή ήττα.

Το πρώτο ημίχρονο δεν περιελάμβανε ιδιαίτερα μεγάλες ευκαιρίες. Στο δεύτερο μέρος, η Λεγανές πήρε προβάδισμα με σκόρερ τον Ντιέγκο Γκαρθία στο 59'. Στη συνέχεια, το 2-0 έγραψε ο Ντάρκο Μπράσανατς στο 78', ενώ το τελικό 3-0 σημείωσε ο Σέρχιο Γκονθάλεθ. Οι δύο τελευταίοι σκόρερ των νικητών μπήκαν ως αλλαγές λίγο μετά το ημίχρονο.