Ολυμπιάδα 2024

Στον τελικό ο Χρήστου αποκλειατηκε για 2 δέκατα ο Μακρυγιάννης

Στον τελικό των 100μ ύπτιο των Ολυμπιακών Αγώνων προκρίθηκε ο Απόστολος Χρήστου!

Μετά την πολύ καλή παρουσία του στα πρωινά προημιτελικά, ο Πρωταθλητής Ευρώπης στάθηκε ξανά στο ύψος της περίστασης, ολοκληρώνοντας την προσπάθειά του στη δεύτερη ημιτελική σειρά σε χρόνο 52.77 και στη δεύτερη θέση. Έτσι, προκρίθηκε στον τελικό έχοντας τον έκτο καλύτερο χρόνο στα ημιτελικά και πάει για να διεκδικήσει το πολυπόθητο μετάλλιο στον τελικό της Δευτέρας (29/7, 22:22)!

Read More

Άνετη πρόκριση για τη Σάκκαρη με το βλέμμα του πρωθυπουργικού ζεύγους!

Ούτε μία ώρα, για την ακρίβεια μόλις 58 λεπτά, χρειάστηκε η Μαρία Σάκκαρη για να μπει με το δεξί στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια και νούμερο 8 στην παγκόσμια κατάταξη έχασε μόλις ένα γκέιμ και επικράτησε 6-0 και 6-1 της Ντάνκα Κόβινιτς από το Μαυροβούνιο (No 558).

Έτσι πέρασε στις «32» και στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού ανάμεσα στις Εκατερίνα Αλεξαντρόβα (Ρωσία, Νο 28) και Γιούε Γιουεάν (Κίνα, Νο 40).

Read More

Σπανούλης: «Θα περάσουμε γιατί το αξίζουμε!»

Ευχαριστημένος ήταν ο Βασίλης Σπανούλης από την προσπάθεια της Εθνικής στην ήττα (86-79) από τον Καναδά.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής δήλωσε περήφανος για την ομάδα και μάλιστα έδειξε σίγουρος για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση των Ολυμπιακών Αγώνων.

Read More

Κοίταξε στα μάτια τον πανίσχυρο Καναδά η Εθνική

Αντάξια των περιστάσεων σε κάθε περίπτωση αποδείχθηκε η Εθνική ομάδα μπάσκετ!
Στον παρθενικό της αγώνα σε επίπεδο Ολυμπιακών Αγώνων μετά από προσμονή 16 ετών η γαλανόλευκη κοίταξε στα μάτια τον πανίσχυρο Κανδά από τον οποίο ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 86-79 έχοντας δικαιολογημένα παράπονα από την διαιτησία σε επίμαχα σημεία της αναμέτρησης.

Read More

Εξαιρετικός ο Έσε στην νίκη της Αργεντινής επί του Ιράκ

Την πρώτη της νίκη στην Ολυμπιάδα του Παρισιού πανηγύρισε η Εθνική ομάδα της Αργεντινής, επικρατώντας με 3-1 του Ιράκ.

Με τον Σαντιάγκο Έσε να έχει σημαντικό μερίδιο σε αυτή την σημαντική επιτυχία της «Αλμπεσελέστε».
Ο 23χρονςο χαφ του Ολυμπιακού για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι πήρε φανέλα βασικού από τον Ομοσπονδιακό του προπονητή Χαβιέρ Μασεράνο, αναδεικνύοντας πτυχές του πλούσιου ταλέντου και της απαράμιλλης ποιότητας που τον διακρίνει!

Read More

«Πλήρωσε» το άσχημο ξεκίνημα η Εθνική Πόλο Γυναικών απέναντισ τις ΗΠΑ

Με ΤΟ .. ΑΡΙΣΤΕΡΌ ξεκίνησε η Εθνική πόλο γυναικών τις υποχρεώσεις της στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Το σύνολο της Αλεξίας Καμμένου δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικό και ηττήθηκε άνετα με σκορ 15-6 από τις ανώτερες ΗΠΑ, στο ματς που σηματοδότησε την επιστροφή της Εθνικής γυναικών στον θεσμό μετά από 16 χρόνια.

Από τα πρώτα λεπτά, φάνηκε πως οι Αμερικανίδες ήταν πολύ πιο έτοιμες πνευματικά για την αναμέτρηση. Είναι χαρακτηριστικό πως οι ΗΠΑ έφτασαν να προηγούνται 7-0 στα μέσα του δεύτερου οκταλέπτου, πριν η Εθνική μας ομάδα πετύχει το πρώτο της τέρμα.