• Notice: Trying to get property 'name' of non-object in user_node_load() (line 3682 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'picture' of non-object in user_node_load() (line 3683 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property 'data' of non-object in user_node_load() (line 3684 of /home/postgame/public_html/modules/user/user.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 571 of /home/postgame/public_html/includes/menu.inc).
Μάνια Ζαχαριουδάκη

2 February, 2022 - 23:24

Μαχητικός ο ΟΦΗ πήρε τη νίκη κόντρα στον ΠΑΟ με ανατροπή!

ΟΦΗ και Παναθηναϊκός αναμετρήθηκαν στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» ενόψει της 21ης αγωνιστικής της Super league. Ο ΟΦΗ κέρδισε τον Παναθηναϊκό με ανατροπή με σκορ 3-2, με γκολ στις καθυστερήσεις.Κομβικό το σημερινό παιχνίδι καθώς αμφότερες οι δύο ομάδες πάλεψαν για το τρίποντο, καθώς προέρχονται από συνεχόμενες ήττες.Το παιχνίδι:Ο ΟΦΗ μπήκε απειλητικά στο παιχνίδι και έκανε την πρώτη καλή του τελική μόλις στο 2ο λεπτό με τον Λάμπρου, ο οποίος πάσαρε στον Τοράλ που βρίσκονταν σε ευνοϊκή θέση με τη σειρά του σούταρε, αλλά πρόλαβε να αποκρούσει ο Μπρινιόλι.Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βγει στην αντεπίθεση με τον Χουάνκαρ στο 10ο λεπτό όμως ο Βούρος του έκοψε την επίθεση αποκρούοντας τη μπάλα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζου σε έντονους ρυθμούς απειλώντας τακτικά το «τριφύλλι». Οι ρόλοι άλλαξαν και οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να απειλήσουν με τη σειρά τους τον ΟΦΗ. Εκεί στην προσπάθεια απομάκρυνσης της μπάλας από τους γηπεδούχους έγινε το λάθος τον Μεγιάδο και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του, βγάζοντας μπροστά τον Παναθηναϊκό.Οι φουριόζοι «ασπρόμαυροι» απάντησαν άμεσα μειώνοντας σε 1-1 με τον Σελίμοβιτς με άψογη εκτέλεση, που δεν πρόλαβε να αντιδράσει ο γκολκίπερ των «πράσινων». Στο 33' ο ΟΦΗ κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο το οποίο εκτελέστηκε από τον Γκαγιέχος βγάζοντας τη μπάλα σε κόρνερ. Το «τριφύλλι» προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμούς και  στο 42' ο  Χουανκάρ έκλεψε τη μπάλα και έδωσε την πάσα στον Παλάσιος που έκανε το 2-1 για τον ΠΑΟ.Στο 2ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός θέλοντας να κρατήσει το σκορ με το μέρος του έγινε πιο πιεστικός και έκοβε κάθε επίθεση του ΟΦΗ ο οποίος δεν το έβαζε κάτω. Στο 52' οι Κρητικοί κέρδισαν φάουλ που έκανε ο Βιγιαφάνιες στον Τοράλ. Το εκτέλεσε ο Λάμπρου, η μπάλα πέρασε από όλους και για λίγο πέρασε άουτ. Στο 58' ο Μαουρίσιο ένιωσε ενοχλήσεις και ζήτησε αλλαγή, ενώ για τον ΟΦΗ έκανε το ντεμπούτο του το νέο του μεταγραφικό απόκτημα ο Λουίζ Φελίπε.Στο 70' οι «πράσινοι» έχασαν σερί δύο καλές ευκαιρίες να βάλουν και άλλα γκολ με τους Βιτάλ και Βέλεθ. Λίγα λεπτά μετά και ενώ υπήρχε αρκετή ένταση στο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Βιγαφάνιες με 2η κίτρινη για φάουλ στον Τσιλιανίδη. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν και να απειλούν συνέχεια την περιοχή του ΠΑΟ. Στο 87' ο Λουίζ Φελίπε μαζί με το ντεμπούτο του έβαλε και το πρώτο του γκολ με τα «ασπρόμαυρα», με σέντρα του Ουές έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά ισοφαρίζοτας το σκορ.Μία μεγάλη ευκαιρία να κάνει την ανατροπή ο ΟΦΗ χάθηκε στο 90' με τον Ντε Γκούζμαν με ένα πολύ δυνατό σουτ που εκτέλεσε από μακριά, η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι. Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια δεν κατέθεσε λεπτό τα όπλα και έκανε την ανατροπή με 3-2 στο 94' με τον Τσιλιανίδη, ανανεώνοντας  τις ελπίδες προοπτικής για την εξάδα και τα play off με το σημερινό τρίποντο.Συνθέσεις:ΟΦΗ: Βάντερμαν, Σελίμοβιτς, Μαρινάκης ( Ουές 69'), Λάμπρου ( Ντε Γκούζμαν 69'), Νέιρα ( Βαν Ντάιεν 67'), Βούρος, Γκαγιέχος, Ντουρμισάι ( Φελίπε 58'), Τοράλ, Μεγιάδο (Τσιλιανίδης 58'), ΜπαλογιάννηςΠαναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Καρλίτος ( Αϊτόρ 69'), Σέκνεβελντ, Πέρεθ, Σάντσες, Βιγιαφάνιες, Παλάσιος, Μαουρίσιο ( Αλεξανδρόπουλος 58'), Βιτάλ ( ,Λούντκβιστ 88') Kάρλος, Χουανκάρ